Zanimivosti
T A R O
Taro, talo, dalo, Dago, ABA, angel, ARO, ma- vse to so imena za rastlino, ki je pomagala zagotoviti dobro prehrano na otokih juľnega Pacifika za sto let. Ta misel se je razširila iz jugovzhodne Azije. Imena se lahko razlikujejo od otoka do otoka, vendar pa vrednost pridelka taro root škrobnih in okusnih zelenih listov, stebla in gomoljev ostane isti.
Na mnogih otokih taro root ne igra več tako pomembne vloge v vsakdanjem ľivljenju, kot jo je nekoč. Pogosto ga je teľko kupiti. Ljudje , ki ľivijo v mestih in delajo cel dan, veliko raje poseľejo po riľu in ga sedaj kombinirajo s tarom. Veliko pacifiških otokov zdaj kupuje riľ, ker se le-ta hitreje skuha in naraste.
Gomolji in listi taro root so bogati z vitamini, minerali in vsebujejo veliko energije , ki jo potrebuje telo, da ostane zdravo.
Na Pacifiških otokih zato uvoľeno zelenjavo, ki je v primerjavi s taro root zanje zelo draga, uporabljajo taro root, ki je zelo hranljiv in je zdrava in okusna hrana.
Vrste taro
Colocasia, kot jo imenujejo znanstveniki, je ena izmed najbolj razširjenih korenovk v vlaľnih tropih. V višino zraste pribliľno 1 meter in daje uľitne korenovke ali gomolje, veliko do 30 cm. Listi in stebla so na otokih vključeni v številne jedi, zelo radi jih uporabljajo tudi v številnih dietnih receptih.
Najpogosteje gojijo vrste Cyrtosperma, ki ima velike liste in večje, bolj grobe korenine . Gojijo jo na atolih in se imenuje taro velikan, bababi (Kiribati), pula´a (Samoa), prek( Fidľi), pulaka ( Tokelau, Tuvalu), …
Alocasia je vrsta , katerega steblo je debelo in zelo škrobnato. To ni tako priljubljena vrsta kot druge. To vrsto uporabljajo v hrani, ko primanjkuje drugih ľivil. Najdemo jo na večini otokov, poznano pod imeni ta´amu(Samoa, Tuvalu), kape (Cookovi otoki, Tonga).
Yanthosama pa je vrsta, ki izvira iz tropskih predelov Amerike in so jo zanesli na Juľni Pacifik pred pribliľno sto leti.Pogosto jo gojijo v Maleziji, poznana pa je pod imeni called taro fotuna( Tonga), tarua( Cookovi otoki,), talo palagi( Samoa), taro Fidľ i( Vanuata),…
Hranilna vrednost
Gomolji
Taro gomolj je odličen vir energije, ki jo potrebuje telo, da ostane aktivno.Zagotavlja tudi vlakna, ki so potrebna , da črevesje deluje pravilno.
Za tiste, ki taro uľivajo redno, je tudi dober vir kalcija in ľeleza. Kalcij je pomemben za naše kosti in zobe, ľelezo pa pomaga ohranjati zdravo kri.
Listi
Taro listi vsebujejo veliko količino vitamina A, ki je potreben za pravilno rast, zdrave oči in kot zaščita pred boleznimi. So dober vir vitamina C in vitamina B2(riboflavin). Vitamin C ohranja močna telesna tkiva, pomaga telesu uporabiti ľelezo, vitamin B2 pa je potreben za normalno rast in zdrave oči.
Taro listi vsebujejo tudi vitamin B1(tiamin), ki pomaga telesu pridobivati energijo iz ľivil. Vsebujejo tudi koristne količine kalcija in ľeleza.
Vsakdo bi moral jesti zeleno listnato zelenjavo vsakodnevno in taro pomeni eno izmed dobrih zamenjav.
Shranjevanje
Ko taro gomolje izkopljejo, jih je zelo teľko shranjevati dalj časa. Izjema je Xanthosoma, ki v suhem, temnem in hladnem ostane sveľa nekaj tednov. Na otokih uporabljajo več načinov shranjevanja v zemlji ali pa jih izkopavajo šele pred uporabo. Domačini na pacifiških otokih taro root zavrejo, tanke rezine pa nato posušijo na soncu. Tako posušen taro potem shranjujejo v tesno zaprtih kozarcih ali v plastičnih vrečkah tudi več mesecev. Zelo dolgo (priblizno leto dni) je dober, če se ga olupi in zamrzne.
Taro listi se shranjujejo le nekaj dni, seveda pa so najboljši sveľe nabrani. Prav tako se jih v hladilniku lahko shranjuje le nekaj dni.
Kuhanje taro root
Gomolji
Tradicionalni način kuhanja na pacifiških otokih je kuhanje tara s celo lupino. Tak je najokusnejši. Taro gomolje lahko praľite, pečete ali skuhate. Z lupljenjem gomoljev se izgubi večji del vitaminov in mineralov.
Nekatere sorte surovega oz. nekuhanega tara vsebujejo drobne kristale kalcijevega oksalata. Ta povzroča neprijetno srbečico v ustih in ľrelu, s kuhanjem pa se to temeljito odstrani.
Listi
Uporabi so listi vseh sort Xanthosoma, izbrati pa je potrebno liste, ki so zeleni .
Stebla
So okusen dodatek jedem.
Nekaj receptov
Taro juha
20 mladih taro listov
4 skodelice rib
1½ ľlice masla, margarine ali olja
1 ľlica sesekljane čebule
3 skodelice mleka
1½ ľlice moke
sol in poper po okusu
V vrelo vodo dodamo taro liste in kuhamo 10 minut v pokriti posodi.
Maslo, margarino ali olje segrejemo in popraľimo čebulo. Dodamo moko in mešanico praľimo eno minuto pri nizki temperaturi. Odstavimo z ognja in primešamo mleko. Vse skupaj zavremo, dodamo prej kuhane liste in kuhamo še 5 minut. Ves čas mešamo. Dodamo še sol in poper po okusu.
Kuhane ribe ali meso in taro gomolje lahko dodamo in nastane okusna in hranljiva enolončnica, kot celoten obrok. Namesto mleka lahko uporabite kokosovo mleko ali kokosovo smetano.
Taro v kokosovi smetani
2 srednje velika taro gomolja
½ skodelice kokosove smetane
1 velika narezana čebula
2 majhni sesekljani spomladanski čebuli z zelenjem ali 1 šopek sesekljanega drobnjaka
Gomolje tara olupimo in razreľemo. V posodo jih lično zloľimo in pustimo vreti pol ure oz. dokler niso kuhani. Odlijemo vodo. Zmešamo sesekljano čebulo, kokosovo smetano in eno skodelico vode. Dobro premešamo v gladko omako. Omako polijemo po kuhanih rezinah taro gomoljev in počasi segrevamo pribliľno 2 minuti. Jed ponudimo posuto z narezano šalotko ali spomladansko čebulo ali drobnjakom.
Taro solata
20 taro stebel
2 ľlici limoninega soka
1 skodelica kokosovega mleka ali smetane
1 ľlica sesekljane spomladanske čebule z zelenjem
čili po okusu
Izberemo sveľa stebla tarovih listov in jih olupimo.Nareľemo jih na kose, dolge 4 cm. Stebla zavremo. Vrejo naj 2 minuti, nato jih odcedimo in pretresemo v mrzlo skledo, da se ohladijo. Stebla nato razreľemo po dolľini na tanke trakove. Zmešamo limonin sok, kokosovo smetano, spomladansko čebulo, čili in primešamo zrezanim trakovom stebel.
Ribe (sveľe ali iz konzerve) obogatijo okus jedi, pa naj bo to kuhan taro root, sladki krompir, jam ali katera druga gomoljevka.
Taro chicken
1 piščanec
2 srednje velika taro gomolja
2 veliki sesekljani čebuli
2 skodelici narezanih zelenih listov tara, špinače, blitve ali buč
3 paradiľniki
1 skodelica kokosovega mleka ali smetane
1 skodelica vode
2 ľlici limoninega soka
Olupljene gomolje tara razreľemo na tanke rezine in jih zloľimo po pekaču ali ponvi. Piščanca razreľemo in zloľimo po rezinah taro gomoljev. Dodamo narezano čebulo, narezane liste in paradiľnik. Polijemo s sokom limone.Dodamo kokosovo smetano in vodo in kuhamo na rahlem ognju pribliľno 1 do 1 ½ ure ali dokler ni kuhan piščanec. Postreľemo toplo.
Jed lahko obogatimo s curryem v prahu, ki ga dodamo v mešanico kokosove smetane in vode.
Taro z morskimi sadeľi
2 skodelici olupljenih taro gomoljev, narezanih na kocke
1 skodelica školjk ali majhnih sveľih rib
1½ skodelice kokosove smetane
½ skodelice vode
1 sesekljana čebula
1 ľlica masla, margarine ali olja
1 skodelica taro listov
Narezane taro gomolje skuhamo v vreli vodi do mehkega. V tem času očistimo školjke ali ribe in jih pripravimo za kuhanje. Na vročem maslu, margarini ali olju popraľimo sesekljano čebulo. Dodamo vodo in kokosovo smetano in mešamo, dokler zmes ne zavre. Dodamo školjke ali ribe in kuhamo še 5 minut. Dodamo sesekljane zelene liste, kuhane kocke taro gomoljev in vse skupaj kuhamo še 5-10 minut. Dodamo sol in poper po okusu in jed še vročo postreľemo.
Chaama Dumpala Rasam
( juha iz taro gomoljev)
1 majhna, narezana čebula
3 ľlice soka tamarind
2 ľlički sladkorja ali slada
¼ ľličke čilija v prahu in kurkume
½ľličke soli
Taro gomolje skuhamo in olupimo. Na srednjem ognju popraľimo narezano čebulo, sok tamarind, sol, rdeči čili v prahu, kurkumo, sladkor ali slad in eno skodelico vode. Premešamo in pustimo, da zavre. Odstranimo pokrovko, dodamo narezane koščke tara in nato pustimo vreti še nekaj minut.Postreľemo toplo s kuhanim riľem.
Nasvet in mnenje:
Vsi recepti so predvideni za 4 osebe, 1 skodelica pa je pribliľno 250 -270g.
Pri nas s taro gomolji zamenjamo naš stari, dobri krompir in popestrimo jedilnik. V ocvrtem, narezanem na rezine ali palčke, zelo uľivajo otroci. Zelo radi imajo tudi naribanega, malo posoljenega in popečenega ( kot sesekljan zrezek ali polpet) na oljčnem olju.
Lahko ga uporabljate na vse moľne načine kot pravi krompir.
Dober tek!
Viri:
Matthew Bigs: Zelenjava
TARO: posebnost Juľnega Pacifika, South Pacifi Commission 1992
www.fruitsandveggiesmatter.gov